12. listopadu 2024
Španělsko se při letošním mistrovství Evropy ve fotbale díky triumfu 2:1 ve finále nad Anglií zapsalo do historie a získalo rekordní čtvrté vítězství na tomto turnaji. Letošní Euro stanovilo i další rekordy, například v návštěvnosti. Na 51 zápasů hraných na deseti stadionech přišlo přibližně 2,67 milionu fanoušků, čímž byl překonán dosavadní rekord 2,43 milionu fanoušků z Eura 2016 ve Francii. Celkový počet se blíží cíli Uefy před turnajem, který činil 2,7 milionu, což znamená, že federace dosáhne svého cíle 300 milionů eur z příjmů ze vstupenek.
Podle webových stránek databáze stadionů byla kapacita každého stadionu během turnaje naplněna alespoň z 96 procent. Uefa uvedla, že zápasy navštívili fanoušci z více než 190 zemí, což dokazuje schopnost turnaje přilákat fanoušky z mimoevropských zemí. Pozoruhodné také bylo, že několik zápasů zaznamenalo vyšší návštěvnost než finále, na které přišlo 65 600 diváků, což z utkání, které rozhodlo o titulu, učinilo zápas s nejnižší obsazeností 92,5 procenta ve srovnání se všemi ostatními zápasy Euro 2024.
Na Olympiastadionu v Berlíně se však odehrál zápas mezi Polskem a Rakouskem, který navštívilo nejvíce fanoušků ve skupinové fázi - 69 455 fanoušků. Na stejném stadionu se konalo i utkání, které zaznamenalo úplně nejvyšší návštěvu turnaje, a to 70 091 diváků, při čtvrtfinálovém vítězství Nizozemska nad Tureckem.
Uefa uvedla, že se prodalo více než 1,1 milionu vstupenek. Diváci bez vstupenek mohli zároveň navštívit fanouškovské zóny v jednotlivých městech, kam zamířilo celkem 5,8 milionu příznivců. Večer 5. července, kdy se hrálo čtvrtfinále mezi hostitelským Německem a pozdějším vítězem turnaje Španělskem, byl nejnavštěvovanějším dnem turnaje - ve fanzónách bylo zaznamenáno 547 000 fanoušků.
Euro 2024 přilákalo také miliony televizních diváků v Německu i po celém světě. Úvodní zápas turnaje sledovalo 22,5 milionů Němců, kteří na veřejnoprávní televizní stanici ZDF sledovali vítězství svého národního týmu nad Skotskem 5:1, což představovalo 69% podíl na sledovanosti. Každý další zápas, v němž se představilo domácí mužstvo, sledovalo více než 23 milionů diváků. Sledovanost rostla s postupem týmu na turnaj a dosáhla vrcholu v podobě průměrné sledovanosti 26,13 milionu diváků u přenosu ARD ze čtvrtfinálové porážky se Španělskem. Tento zápas měl podíl na sledovanosti ve výši 80,9 % a dosáhl nejvyššího televizního ratingu v Německu za posledních téměř deset let.
Placený kanál Magenta TV společnosti Deutsche Telekom byl jediným vysílatelem v hostitelské zemi, který odvysílal všechny zápasy Eura 2024. Platforma uvedla, že její přenosy sledovalo celkově více než 70 milionů fanoušků, což je dvojnásobek dosahu, kterého dosáhla během mistrovství světa ve fotbale 2022. Magenta TV také exkluzivně přenášela některé zápasy, například remízu 16. kola mezi Rakouskem a Tureckem, kterou sledovalo 4,5 milionu diváků. Deutsche Telekom uvedl, že to byl téměř dvojnásobek předchozího diváckého rekordu platformy, který byl dosažen během zápasu skupinové fáze mezi Švýcarskem a Maďarskem.
Ve Španělsku sledovalo finále 13,6 milionu diváků, což znamenalo podíl 78,7 procenta. Jednalo se o nejvyšší sledovanost fotbalového zápasu od vítězství Španělska nad Itálií ve finále Eura 2012.
Sledovanost turnaje se neomezovala pouze na Evropu. Ve Spojených státech přilákala stanice Fox Sports na přenos finále 6,43 milionu diváků, což se stalo rekordně nejsledovanějším přenosem Eura v této zemi. Televize uvedla, že její přenosy sledovalo v průměru 1,68 milionu diváků na každý zápas, čímž se letošní ročník Eura stal nejsledovanějším Eurem v USA v historii v anglickém jazyce.
Před finále Uefa uvedla, že její oficiální kanály mistrovství Evropy na sociálních sítích TikTok, Instagram, Facebook, X a WhatsApp získaly od začátku turnaje více než 14 milionů nových sledujících. Dohromady tyto účty před rozhodujícím zápasem zaznamenaly 335 milionů zapojení a 2,8 miliardy zhlédnutí videí.
Úspěch Anglie na Euru se promítl do vysokého prodeje týmového zboží. Údaje společnosti Adobe odhalily, že čtvrtfinálové vítězství nad Švýcarskem vedlo k nárůstu online prodejů o 1 341 procent nad běžnou úroveň. Před semifinále společnost předpovídala, že v případě postupu Anglie do rozhodujícího zápasu turnaje vzroste prodej dresů až o 1 500 procent.
Podle průzkumu, který před finále provedla společnost VoucherCodes, získala britská ekonomika během turnaje 3,1 miliardy liber. Společnost Kantar, která se zabývá průzkumem trhu, zjistila, že ve dnech, kdy Anglie hrála své zápasy, vzrostl prodej piva ve Spojeném království v průměru o 13 %. Zejména prodej piva bez alkoholu a s nízkým obsahem alkoholu vzrostl o 38 %, což společnost Kantar přičítá skutečnosti, že většina zápasů Anglie se konala ve všední dny.
V Německu se však předpokládaný ekonomický nárůst možná neprojevil tak, jak mnozí doufali. Podle průzkumu Německé asociace hotelů a gastronomie (DEHOGA) 88 procent účastníků neuvedlo žádný pozitivní dopad turnaje, zatímco pouze 8,1 procenta respondentů zjistilo, že pro ně byla akce přínosem. Částečně to bylo přičítáno špatnému počasí, kdy se v Německu během soutěže často vyskytovaly bouřky.