19. července 2021
Podle nové studie federace FESI se většina výrobců sportovního zboží nachází na cestě k uzdravení po složitém roce spojeném s covidem. Pokud se ale podíváme na jednotlivé sektory, panují v celém oboru velké rozdíly. Například outdoorový sektor zaznamenal za poslední rok rekordní zájem, lyžařský průmysl zaplatil velkou cenu díky uzavřeným lyžařským areálům.
Většina z respondentů ankety zaznamenala v roce 2020 ztráty kolem 30 % v porovnání s rokem 2019. Pro 12,5 % respondentů se pokles pohyboval mezi 21 a 30 %. Jen 13 % společností ve jmenovaném roce zaznamenalo nárůst tržeb, hlavně z kategorie cyklistika, běh nebo turistika. Pozitivní je, že téměř polovina zaznamenala pouze desetiprocentní rozdíl u meziročních tržeb. 80 % dotazovaných neočekává v roce 2021 bankrot, 56 % předpokládá zotavení z loňského roku během letošní sezóny, 44 % si myslí, že návrat do původního stavu nastane až v roce 2022 nebo 2023.
Nejvíce postižen byl prodej v kamenných prodejnách, lépe se dařilo internetovému prodeji. Úspěch také zažívaly služby spojené s půjčováním či nákupy z druhé ruky.
Podle jednotlivých produktových kategorií se zvýšil zájem o výrobky určené pro venkovní aktivity, obuv a kola. Menší zájem zaznamenala kategorie lyží. 89 % výrobců tohoto zimního artiklu utrpělo ztráty až ve výši 50 % v porovnání s předchozím rokem. Pro 11 % tato ztráta činila až 80 %.
Anketa probíhala v dubnu tohoto roku. Respondenti jsou evropské společnosti se sportovním zbožím. 80 % z nich jsou značky a prodejci, 12 % výrobci, 8 % dodavatelé do průmyslu. FESI zastupuje zájmy 85 % evropských firem se sportovním zbožím. Evropský trh se sportovním zbožím zaměstnává více než 700 tisíc lidí a generuje ročně 81 miliard eur.