15. února 2025
Mezinárodní lyžařská a snowboardová federace (FIS) a Světová meteorologická organizace (WMO) oznámily nové partnerství s cílem zvýšit povědomí o skutečnosti, že zimní sporty a cestovní ruch čelí kvůli změně klimatu velkým výzvám.
WMO a její národní meteorologické a hydrologické služby poskytnou data a odborné znalosti v rámci společných iniciativ na zvýšení informovanosti a podporu konkrétních změn. Je to poprvé, co Světová meteorologická organizace OSN spolupracuje s mezinárodní sportovní federací.
Nové memorandum o porozumění zavazuje obě organizace ke spolupráci s cílem upozornit na dalekosáhlé dopady rostoucích globálních teplot na sněhovou a ledovou pokrývku a vytvořit praktické iniciativy k posílení vědeckého a sportovního dialogu. Je to poprvé, kdy specializovaná agentura OSN spolupracuje s mezinárodní sportovní federací. V roce 2023/24 FIS uspořádala 616 závodů Světového poháru mezi všemi disciplínami, které se rozprostíraly na 166 místech. Dvacet šest závodů bylo zrušeno z důvodů souvisejících s počasím.
„Zničené zimní dovolené a zrušené sportovní akce jsou - doslova - špičkou ledovce klimatických změn. Ustupující ledovce, snižující se sněhová a ledová pokrývka a tání permafrostu mají zásadní dopad na horské ekosystémy, komunity a ekonomiky a budou mít stále vážnější důsledky na místní, národní i globální úrovni po celá staletí,“ říká generální tajemnice WMO Celeste Saulo.
Dohoda vstoupila v platnost před zimní sezónou 2024/25 a bude mít trvání po dobu pěti let s možností automatického prodloužení. Dohoda otevírá cestu k širokému spektru společných aktivit a iniciativ, které přinášejí vědecky podložená data a odborné znalosti WMO a jejích národních meteorologických a hydrologických služeb do centra sněhových sportů a horské turistiky, tedy do oblasti, v níž se stále více projevuje dopad změny klimatu. Obě strany každoročně definují seznam iniciativ, které budou realizovány.
Dopadem změny klimatu na zimní sporty a cestovní ruch, které jsou podstatnou součástí ekonomiky horských a severských regionů, se zabývalo již více studií: Studie francouzských a rakouských vědců publikovaná v roce 2023 v časopise Nature Climate Change, která se zaměřila na 2 234 lyžařských středisek ve 28 evropských zemích, zjistila, že „bez zasněžování bude podle prognóz 53 % a 98 % těchto středisek při globálním oteplení o 2 °C a 4 °C ohroženo velmi vysokým rizikem pro zásobování sněhem“. Studie zdůraznila širší environmentální a klimatické výzvy včetně potřeby snížení emisí skleníkových plynů.
Švýcarsko - které je sídlem FIS i WMO – provedlo další studie: Alpské ledovce ztratily od roku 1850 přibližně 60 % svého objemu. Podle švýcarského federálního úřadu pro meteorologii a klimatologii MeteoSwiss se navíc v nadmořských výškách pod 800 metrů od roku 1970 snížil počet dní se sněžením na polovinu, přičemž srážky padají spíše ve formě deště než sněhu. Před padesáti lety se nulová teplota pohybovala kolem 600 metrů nad mořem. Dnes, kdy jsou zimy stále teplejší, se tato úroveň pohybuje kolem 850 m n. m. Švýcarské scénáře klimatických změn CH2018 předpovídají, že bez zmírnění klimatických změn stoupne do roku 2060 hladina nulového stupně o dalších 400-650 m. Tím se dostane do nadmořské výšky kolem 1 300-1 500 m n. m.