Se svým projektem „Adaptive Project“ chce společnost Salomon umožnit a usnadnit lidem se zdravotním postižením užívat si horské sporty. V rámci speciální akce představila francouzská firma protézy pro různé sportovní aktivity. Akce se zúčastnili také sportovci a partneři, kteří se na realizaci projektu podíleli.
Projekt začal ve chvíli, kdy se Jérôme Bernard s třemi amputacemi obrátil na společnost Airbus s cílem vyvinout cenově dostupnou protézu ze zbytků karbonu, které vznikají při výrobě modelu Airbus A350. Tuto myšlenku pak Jérôme a Airbus představili deseti studentům z IMT Mines Albi – veřejné francouzské vysoké školy zaměřené na inženýrství. Ti na vývoji pracovali celý rok, než požádali společnost Salomon, aby se postarala o podrážku protézy.
Tým Salomon několik měsíců testoval různé prototypy za podpory Jérôma a dalšího amputovaného sportovce Borise Ghirardiho, kteří se ke značce připojili jako atleti. Díky biomechanickému know-how a technologii „ContaGrip“, vyvinuté firmou Salomon, se podařilo vytvořit odolnou vnější podrážku, která se může používat s protézou Hopper pro trailový běh.
V roce 2022 zahájila společnost Salomon projekt Hopper 3000, v jehož rámci se skupina šesti sportovců s amputovanými končetinami – Luca, Sarah, Christophe, Boris, Jérôme a Michel – pokusila vystoupit na třítisícový vrchol ve francouzských Alpách. V roce 2023 pak Salomon založil svůj vlastní paratým.
Projekt Adaptive Project se však neomezil pouze na vývoj běžecké protézy. Byl představen i dalším týmům Salomon s cílem vyvinout protézy pro lyžování a snowboarding, stejně jako kolekci oděvů a batohů inspirovanou potřebami těchto sportovců. Od května 2023 se vývoje ujalo 50členné týmové seskupení, jehož součástí byl i Sylvain Merlin, hlavní designér pro zimní sportovní vybavení. U snowboardové protézy byl částečně využit komponent z běžecké protézy, zatímco lyžařská protéza byla navržena tak, aby co nejvíce napodobovala přirozený pohyb kotníku, a tím umožňovala použití jak při sjezdovém lyžování, tak i při skialpinismu. Nové protézy byly testovány v ideálních podmínkách ve skiareálech a sportovci byli s výsledky velmi spokojeni.
Dnes tým Adaptive Project nadále pracuje na zdokonalování těchto prototypů – nejen pro sportovce ze svého paratýmu, ale i s cílem umožnit či usnadnit sportování miliardě lidí po celém světě, kteří žijí s nějakým handicapem. Kromě technických pomůcek, jako jsou protézy nebo sportovní oděvy, poskytuje nadace Salomon Foundation finanční podporu organizacím jako je Level Up, aby pomohla amputovaným lidem sportovat.