Podle nové nezávislé studie s názvem „Climate Change and the Climate Reliability of Hosts in the Second Century of the Winter Olympic“ bude každá oblast světa, která již někdy hostila zimní olympijské hry, schopna je pořádat i nadále minimálně do 50. let 21. století – za předpokladu, že se emise skleníkových plynů sníží nebo alespoň stabilizují. Naopak při scénáři vysokých emisí by většina zkoumaných míst byla do 80. let 21. století příliš teplá.
Zpráva, kterou Mezinárodní olympijský výbor (IOC) označil za „nejkomplexnější studii na toto téma dosud“, je dílem Roberta Steigera z univerzity v Innsbrucku a Daniela Scotta z kanadské University of Waterloo. IOC si studii objednal, aby měl dostatek informací pro rozhodování o budoucím pořádání her. Vědci posuzovali budoucí klimatickou spolehlivost měst, která již zimní olympijské hry hostila, a také potenciálních nových hostitelských lokalit, které nebyly dosud zahrnuty do akademických studií o budoucnosti olympijských her. Rovněž analyzovali stávající výzkumy týkající se dopadů klimatických změn na pořádání zimních her.
Konkrétně studie zkoumala klimatickou spolehlivost 93 lokalit pro pořádání olympijských a paralympijských sněhových sportů. Zjistila, že za pravděpodobnějšího scénáře středních emisí zůstane 52 lokalit klimaticky vhodných pro zimní hry v 50. letech 21. století a 46 lokalit v 80. letech. Vědci rovněž upozornili, že pokud by se zimní hry konaly v březnu, riziko nevhodných klimatických podmínek výrazně roste – v takovém případě by v 50. letech bylo klimaticky vhodných pouze 22 lokalit a v 80. letech jen 16.
V roce 2024 svět překročil hranici nebezpečného globálního oteplení o 1,5 °C, která byla stanovena Pařížskou dohodou o klimatu. Teploty v horských oblastech s dostupnými pozorováními se zvyšují v průměru o 0,3 °C za dekádu, což představuje významnou výzvu pro zimní sporty.