26. listopadu 2024
Podle zprávy institutu New Weather Institute (NWI) vynakládají v současné době společnosti vyrábějící fosilní paliva na sponzorské smlouvy ve sportu nejméně 5,6 miliardy USD. Zpráva obviňuje ropné a plynárenské společnosti, že využívají sport ke „zlepšení image své značky“ v době, kdy se volá po větších opatřeních v oblasti klimatu.
Bylo zjištěno, že z 205 aktivních smluv nejvíce profituje motoristický sport, který ze 40 partnerství uzavřených s ropnými a plynárenskými společnostmi získal odhadem 2,19 miliardy USD. Na druhém místě se umístil fotbal, který z 59 smluv získal 994 milionů USD, zatímco kriket, americký fotbal a cyklistika získaly ze svých sponzorských smluv přes 450 milionů USD.
NWI zjistila, že největším sponzorem byl saúdskoarabský ropný gigant Aramco, který rozdělil 1,3 miliardy USD v deseti dohodách s týmy jako Fifa a Formule 1. Druhou největší částku utratila petrochemická společnost Ineos, která investovala 777 milionů USD v rámci sedmi partnerství, zatímco Shell a TotalEnergies utratily 470, resp. 340 milionů USD.
Zpráva rovněž poukazuje na zapojení jednotlivých sportovců, přičemž se zmiňuje, že například Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Anthony Joshua a Tyson Fury byli „úspěšně naverbováni“, aby strávili nějaký čas na Blízkém východě v rámci sponzorských smluv. Někteří sportovci jsou prý také povzbuzováni, aby své sociální sítě přizpůsobili podpoře společností vyrábějících fosilní paliva, včetně keňské maratonské legendy Eliuda Kipchogeho, kterého podporuje společnost Ineos.
Zpráva dodává, že korporace využívají sport ke „zlepšení image své značky“ navzdory výzvám k většímu úsilí v oblasti klimatu. Využívání sponzoringu označuje za klamání veřejnosti a za překážku v úsilí o dekarbonizaci. Zpráva také navrhla pět doporučení pro sportovní organizace a řídící orgány. Patří mezi ně zavedení zákazu sponzorství od společností využívajících fosilní paliva, větší důkladnost při zjišťování, zda společnosti mají zkušenosti se změnou klimatu, a větší úsilí o nalezení udržitelnějších zdrojů financování.
Firmy vyrábějící fosilní paliva jsou vzhledem ke svému extrémnímu bohatství a ziskům dlouhodobě hlavním zdrojem příjmů sportovních organizací. S rostoucími požadavky na větší opatření v oblasti klimatu však důvody pro další přijímání peněz od těchto firem jen slábnou.
Skutečný dopad sportovních partnerství na legitimizaci ropného a plynárenského průmyslu zůstává nejasný. Jak uvádí NWI, podrobnosti většiny dohod nejsou veřejně zveřejňovány, včetně přesné výše výdajů, doby trvání a toho, zda si některý ze sportovních subjektů klade podmínky.
Miliony utracené společnostmi jako Aramco a Shell však zvyšují závislost sportu na tomto odvětví a poskytují fosilním titánům větší měkkou moc. Zpráva NWI varuje, že přítomnost těchto společností jim umožňuje zlepšit si reputaci a rozšiřuje ji i na země bohaté na ropu a zemní plyn, zejména na Blízkém východě, které vynakládají velké prostředky na sport a zároveň brání globálnímu úsilí v oblasti klimatu.
NWI se domnívá, že sport by mohl významně přispět k opatřením v oblasti klimatu, pokud by dokázal přestat podporovat velké znečišťovatele. Vzhledem k dlouhodobým vazbám mezi tímto průmyslem, zeměmi bohatými na fosilní paliva a ropnými a plynárenskými korporacemi toho však bude obtížné dosáhnout bez větší transparentnosti a odpovědnosti.